Miközben Ferenc pápa a vatikáni Szent Péter-bazilikában tizenhét új bíboros kreált, a világ számos részéről, a katolikus egyház egyetemességét hangsúlyozva, addig Lengyelországban olyan jelentős állami ünnepséget tartottak, mint Jézus Krisztus lengyel királlyá történő megkoronázását.
Andrzej Duda lengyel elnök és a római katolikus egyház helyi főméltóságainak jelenlétében szombaton hivatalosan is Lengyelország királyává koronázták Krisztust, a krakkói-lagiewniki Isteni Irgalmasság Szentélyében.
A katolikus egyházban az advent előtti utolsó vasárnap Krisztus király parancsolt ünnepe, ezzel lehet magyarázni a ceremónia időzítését is. Már tíz éve indult ehhez hasonló politikai kezdeményezés, amelynek támogatói egy lengyel apáca, az 1944-ben meghalt Rozalia Celakówna állítólagos látomásaira hivatkoznak. Jézus egy látomásában azt mondta a szerzetesnőnek, hogy az ő királlyá koronázása a lengyel nép üdvösségének és megmaradásának feltétele. Ennek megfelelően már 2006-ban beadtak egy hasonló jogi indítványt a Szejmbe, de ez sikertelennek bizonyult, sőt akkor még a katolikus egyházi vezetés is erősen elzárkózott a kezdeményezéstől.
Ezzel, hogy 2015-ben, a Jog és Igazságosság újból kormányra jutott Lengyelországban, valamint egyik fő támogatójuk lett az államelnök is, elhárult a politikai és közjogi akadálya annak, hogy a korábbi vallási mozgalomból, törvény születhessen. Sőt, azóta a lengyel püspöki kar korábbi állásfoglalásával ellentétben már úgy látja a dolgot: nincsen Jézus Krisztus lengyelországi koronázásnak teológiai akadálya.
Az eset nem egyedi az egyház egyetemes történetében. A jövőre kereken száz éve történt fatimai csodás jelenésekben Szűz Mária például arra figyelmeztette a pásztorgyermekeket, hogy ha a római pápa nem ajánlja fel Oroszországot az ő kérésének megfelelően, katakrizma-szerű, új háború sújtja majd az egész emberiséget és „nemzetek fognak elpusztulni”. (II. fatimai titok) 1946. május 13-án Masella bíboros, pápai legátus megkoronázta a fatimai jelenési kápolna Szűzanya-szobrát, melyet portugál asszonyok hálából állíttattak azért, hogy országukat elkerülte a II. világháború.
Hasonló misztikus jelenésekben volt része a magyar Natália nővérnek is, akinek Jézus azt parancsolta, hogy ha bűnök engeszteléseképpen Szűz Mária, a Világ Királynője tiszteletére kápolnát építenek Normafa közelében, a Szent Anna-rétnél, akkor Magyarország mentesül a II. világháború dúlásától és borzalmaitól, illetve egy jámbor mozgalom révén az egész világban béke fog bekövetkezni.
Sajnos, mint ismeretes, a világot sem a fatimai titkok utáni pápai felajánlások, és imamozgalmak, sem az Anna-réti Mária kápolna építése nem mentette meg a háborúk és totalitárius rendszerek borzalmaitól. Talán Jézus Krisztus lengyel királlyá koronázásával megtörténhet az, amire száz éve vár az emberiség? Jelenleg senki sem tudja.
Miközben Rómában az enyhe késő őszi időben tizenhét új bíboros sétál a vatikáni belső kerteken keresztül a nyugalmazott XVI. Benedek pápa rezidenciájába áldásért, addig Lengyelországban egy négyszáznegyven tonnás, harminchárom méter magas Krisztus király szobor nyújtja áldás osztó karjait, immár valódi királyként. Csak legyen elég nagy a karja, hogy megadja a világbékét!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.