2013. február 27-én, XVI. Benedeket, arany pápai mobilján utoljára tolják körbe a szent Péter bazilikában, hogy végleg elköszönhessen pápaként a zsúfolásig megtelt bazilikában híveitől. A misén az idős és megrendült szentatya, a "Te vagy Péter" Palestrina motettára vonult be, hogy az egyháztörténelemben harmadikként mondjon le önként Krisztus földi helytartójának címéről.
De mi vezetett az akkor 86 éves pápa lemondásáig? A liberálisok állították félre, vagy egy sor botrány jelentette hivatalának végét? Lassan talán kiderül.
Egy svájci trezorban pihent az a 40 millió euró is, melynek felét Scarano a letartóztatása előtt egy bérelt repülőgéppel akart Olaszországba hazahozni Giovanni Maria Zito, volt olasz titkosszolgálati ügynök segítségével, aki az ügyletért 2 százalékos „jutalékot”, azaz:
400 ezer eurót zsebelhetett volna be, ha a 20 millió eurót, 500 eurós címletekben sikeresen leszállítja a bankjegyekkel teletömött ,44 kilogrammos bőröndben.

Mint kiderült, a pénz a három D’Amico salernói hajóflotta-tulajdonosé volt, akik eddig Scarano svájci számláin őrizték az olasz adóhatóságok elől eltitkolt vagyonukat. Ez a nemzetközi tengeri szállítmányozási társaság évente 600 millió dollár forgalmat bonyolít le. A céget már külföldi hatóságok is megfigyelés alatt tartották gyanús tranzakciók miatt, melyeket a szintén letartóztatott Giovanni Carenzio bróker irányított.
A nápolyi börtönben kihallgatott Carenzio nem válaszolt az ügyészek kérdéseire. A bróker, akivel szemben a múltban többször csalásért és ékszerlopásért már indult vizsgálat, mindeközben a konstantinápolyi Szent György-rend tagja, melyhez Scarano, de többek között Silvio Berlusconi olasz politikus és számos egyházi tekintély is tartozik. Scarano a többórás kihallgatása során elutasította az őt ért vádakat:
A tényeket nem tagadhatjuk de indokolatlan a korrupció vádja, meggyőződésünk, hogy Scarano azért járt el, hogy a barátait kisegítse.
S közben XVI. Benedek miniszter bíborosai is mozgolódni kezdtek. 2012. májusában kirúgták a pápa bankárának nevezett Gotti Tedeschit anélkül, hogy megkérdezték volna Őszentségét. Az eljárás szimbolikus volt, jelezvén, hogy már nem a pápa irányít, hanem a Kúria, a pápai államtanács. A pápa csak utólag, újságokból értesült a döntésről, de nem akart szembemenni azzal a bíborosával, aki ezt a döntést meghozta.
Amerika küzdelme a pedofília ellenKözben Amerika sem nem nézte jó szemmel a Vatikán bukdácsolását, hiszen az egyház cselekedetei közismerten nagy hatással vannak az USA-ban élő, latin amerikai bevándorló lakosságra.
Az amerikai egyház, XVI Benedek uralkodása alatt is súlyos pedofil bűnöktől szenvedett, ahol módszeresen védték egymást a tettesek. 1950 óta 16.000 gyermek vált szexuális áldozattá, mely hatására az amerikai püspöki karnak sürgősen cselekedni kellett. Elfogadtak egy állami rendeletet, mely szabályozta a gyermekekkel foglalkozó papok és egyházi személyek magatartását és több mint 3 milliárd dollár kártérítést fizettek ki az áldozatoknak. Ezzel az intézkedéssel sikeresen 12 alá vitték az éves papok által elkövetett pedofil cselekmények számát. Az ügyben sokat nyomozott a CIA és az FBI is és számos egyházi személyt elítéltek, akiket ki is zártak az egyházból.
Az amerikai vallási vezetők közben úgy éreztek, hogy XVI. Benedek nem tud rendet teremteni a káoszban és súlyos válságukban a szentatya magukra hagyta őket és nem foglalkozik kellő komolysággal az üggyel.
Ez a feszültség, valamint a korrupciós botrányok megrengették Szent Péter trónját, mely a világon 1.200.000.000 hívőnek parancsol erkölcsi kérdésekben. De hogy válhat ennyi ember lelki irányítójává egy olyan papi államgépezet, melyet szexuális visszaélések és pénzmosás gyanús banki ügyletek jellemeznek?
XVI. Benedek is kereste a választ és nem találta. Viszont szembe találta magát egy ellenálló, nem ok nélkül elégedetlen Kúriával, a saját adminisztrációval és úgy érezte, hogy jelen helyzetben nem ő a megfelelő személy Szent Péter trónjára.
Egyik elődje, VI. Adorján pápa is hasonló nehézségek közepette mondta magáról a krónikák szerint:
Még a legjobb szándékú emberek is születhetnek erényeikhez méltatlan korban!
XVI. Benedek jószándéka kevésnek bizonyult és hihetetlen cselekedetre szánta el magát. Lemondott.
Lemondását egészségügyi okokra hivatkozva mondta ki, és rövid időre a pápák nyári rezidenciájába, a Castel Gandolfoba költözött, hogy ott várja meg utóda beiktatását.
A közelgő konklávé sem volt botrányoktól mentes. Sajtóorgánumok már pápaként üdvözölték az olasz Angelo Scola kardinálist, aki az amerikai, változáspárti bíborosok legfőbb ellenfelének számított. De a konklávét rövid ülései közben, az amerikai földrész 33 kardinálisa győzte meg, hogy szakítani kell a múlttal és átláthatóságot, megújulást sürgetettek.
Ennek a megújulásnak a szószólójává választották meg Jorge Bergogliot, azaz Ferenc pápát, s a történet folytatása innentől mindenki számára közismert lehet.
S bár öt évvel ezelőtt, XVI. Benedek pápa utolsó nyilvános miséjén fél óráig állva tapsoltak a hívek és a főpapok, hogy megköszönjék munkáját, de lemondása kinyitott egy új ajtót az egyház számára. A teológus pápa lemondásával cselekedte a legjelentősebbet a világnak? Az idő majd eldönti ezt is.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.