napidancsi

merülj el a múltban

Pápai sorozatok a nézők kegyeiért

Miközben a Vatikánban egy argentin pápa, Jorge Mario Bergoglio csendes, de határozott reformja zajlik, addig a világ egyre több, a pápasággal kapcsolatos sorozattól hangos. Hollywood az elmúlt években felfigyelt a témára, mely a történelem során a főpapok sorsához társult. Háborúkat vezettek, mérgeztek, kegyetlenkedtek. Jobb esetben lemondatták egymást, rosszabb esetben megölték. S ki a cselekmények fő mozgatója? Természetesen a római pápa. A történelem írja spoilert, nem én!

Kezdjük mindjárt egy újonccal, a 2017-es Knithfall sorozattal, aminek első évada most fut az HBO-n. A történelem eme korszakát sok film feldolgozta már, a kiindulópont itt sem lehet más, mint egy misztikus, harcos szerzetesrend, VIII. Bonifác pápa, valamint Szép Fülöp francia király politikai csatározása. 

Bonifácnak már közvetlen trónra lépése után meggyűlt a baja a francia királlyal, hiszen Fülöp jelentős világi adót vetett ki a jól jövedelmező egyházi birtokokra, amiből Anglia elleni háborúit fizette. A pápa rögtön kiadott egy bullát saját birtokainak védelmére, amiből jelentős feszültség keletkezett. Első körben Bonifác jobbnak látta a béket és közbenjárására Anglia és Franciaország békét kötöttek. Cserébe Bonifác szentté avatta Fülöp nagyapját Lajost és a birtokai jövedelmét sem háborgatta így már senki. Egy ideig. Fülöp udvarában mindenki üdvözölte a háború végét, kivéve a Colonnákat, akiknek ekkor egyre jelnetősebb befolyása lett a francia udvarban. Az ő sugallatukra született meg Fülöp fejében az hihetetlen elképzelés, hogy a keresztény világ békéjét nem Rómának, hanem Párizsnak kell garantálnia. Ehhez le kell győzni az angolokat, majd offenzívával elfoglalni a bizánci területeket és végül a szétesőben lévő német tartományokat egyesíteni a francia korona alatt. Így vált volna a királyból Európa valódi ura, a pápából pedig csupán csak a lelki atyja.

De Fülöp méltó ellenfelére talált Bonifác személyében, aki 1301-ben kiadta a "Hallgass rám fiam" kezdetű bulláját, mely a pápai teljhatalom első írásos kinyilatkoztatása volt. A szentatya kiáltványát, személyesen olvastatta fel követével az uralkodónak, állítólag gőgös és fennhéjazó stílusban, egyfajta ráolvasásként. Nem felejtették el emlékeztetni Fülöpöt, hogy a mindenkori pápának történelmi, istentől származó elvitathatatlan hatalma van az uralkodók felett és hatalmában áll királyokat megfosztani trónjuktól is.

A bullából természetesen hatalmas diplomáciai botrány kerekedett és a két hűbérúr, sehogy sem tudta a másikat hűbéreseként lenyomni. A pápa kiátkozta az uralkodót, aki több főpapját is bebörtönöztette Franciaorszában, hogy politikai nyomás alá helyezze ellenfelét. A dolog odáig fajult, hogy Fülöp felbujtására, a már korábban említett Colonna család feje, Sciara, a pápa ellen vonult. A mit sem sejtő egyházfő épp anagni rezidenciáján tartózkodott, amikor fegyveresek rátámadtak és legyilkolták az őt védő öt bíborost, köztük a magyar Bicskei Gergely esztergomi érseket is. A legyőzött és megalázott egyházfő megadta magát, bár inkább a saját halálát kívánta, mintsem Franciaországba hurcolják. Napokig bezárva tartották és nem evett, mert attól rettegett, hogy megmérgezik. A pápa vidéki palotájában raboskodott, míg az Orsini család négyszáz lovas élén elhajtotta a városból a Colonnákat és a meggyötört egyházfőt visszakísérték a biztonságot jelentő Rómába. A krónikák szerint beleőrült a megpróbáltatásokba, római palotájban hallani lehetett, ahogy fejét a falhoz verte, saját végtagjait rágcsálta.

Így halt meg a pápai hatalmat doktrinális alapon létrehozó egyházfője.

De ne szaladjunk annyira előre a történetben, hiszen rengeteg érdekességet tartogat számunkra a sorozat. Bepillanthatunk a francia udvar mindennapjaiba, a szent grál felkutatásába és a politikai befolyásért dúló ütközetekbe.

S hol van még az a fordulat, hogy VIII. Bonifác utódai készségesen lemondtak római birtokaikról és dalolva Avignonba költöznek 70 évre? Bonifác biztos fordult egyet márványszarkofágjában. Sosem tudjuk meg.

A bejegyzés trackback címe:

https://napidancsi.blog.hu/api/trackback/id/tr3913604159

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Leírás

Kulturális érdekességekre vágysz, egy múzeumi bennfentes szemszögéből? Nem elégítenek ki a sablonos, közismert történetek? Itt nem közhelyszerű sztorikat találsz...

Címkék

Achillion (1) Ain Dara (1) Albánia (1) Alexandra Fjodorovna (1) Andrzej Duda (1) Aranykapu (1) Ausztria (1) Avignon (2) Bad Ischl (1) Bari (1) Bécs (1) Bókay-kert (1) bolsevik (1) bombázás (1) botrány (3) celeb (1) Charles Moreau (1) Cova da Iria (1) Demre (1) drágakő (1) Drezda (1) drezdai gyémánt (1) Erős Ágost (1) esterházy (3) Fatima (2) Fatimai titok (1) Ferenc József (1) Ferenc pápa (4) Feszty (1) Forradalom (1) Franciaország (1) Fransisco (1) Ganna (1) gróf (1) Grosz Bella (1) Grünes Gewölbe (1) háború (1) Habsburg (1) Harry herceg (1) Hatalom (1) Helén (1) herceg (1) hettita (1) Hofburg (1) I. Jézus Krisztus (1) II.Erzsébet (1) II. Miklós (1) India (1) Irodalom (2) Itália (1) IX. Piusz (1) Izrael (1) Jacinta (1) Jekatyerinburg (1) Jelcin (1) Jelenés (1) Jézus (1) Jókai (1) Kaiservilla (1) Károly Lajos (1) Képrablás (1) Keresztes háború (1) Kirill (2) Knightfall (1) Komáromi Csillagerőd (1) Korfu (1) Krakkó (1) Krisztus (1) Laborfalvy (1) Lady Diana (1) Laxenburg (1) lemondás (1) Lengyelország (1) Liget Budapest Projekt (1) lopás (1) Lucia (1) Ludovika (1) Lugi Lucheni (1) Madonna (1) Magyar Nemzeti Galéria (1) Meghan Markle (1) Michael Kretschmer (1) Miksa (1) Mikulás (1) misszió (1) Misztikum (4) mitológia (1) Moszkva (2) műkincstolvaj (2) Munkácsy Mihály (1) Művészet (4) Myra (1) Nápoly (1) Natália nővér (1) Olaszország (1) OMRRK (1) Oroszország (3) ortodox (1) Pantheon (1) pápa (1) Pápa (5) Portugália (1) pravoszláv (1) pszichológia (1) Putyin (2) Raffaello (1) reibergi dóm (1) Róma (3) Romanov (1) Román Csarnok (1) Salamon temploma (1) Santa Claus (1) Schönbrunn (1) Siratófal (1) Sisi (1) sussexi herceg (1) szent (3) Szent Grál (1) Szent Miklós (1) Szépművészeti Múzeum (2) Szép Fülöp (1) Szíria (1) templom (1) Templomosok (1) Teréz anya (1) Titok (1) Törökország (2) Történelem (11) USA (1) V. Celesztin (1) Vatikán (1) Velence (1) Veszprém (1) VI. György (1) VIII. Bonifác (2) VIII. Edvárd (1) Wallis Simpson (1) Windsor-ház (1) XVI. Benedek (1) Zsófia (1) Zwinger (1) Címkefelhő
süti beállítások módosítása